Rozwiązania zaproponowane przez OECD, które mogą być zastosowane przez podmioty powiązane w toku prac nad analizami porównawczymi zgodnymi z zasadą ceny rynkowej:
– Przygotowanie benchmarku z wykorzystaniem wewnętrznych danych porównawczych, którymi dysponuje podmiot powiązany. To rozwiązanie pozwala skrócić czas pozyskania danych oraz generuje mniejsze koszty niż w przypadku danych zewnętrznych.
– Jeśli podmiot powiązany nie realizuje transakcji z niepowiązanymi kontrahentami lub te transakcje nie spełniają wymaganych warunków porównywalności to benchmark może być przygotowany lub zaktualizowany na podstawie danych zewnętrznych pochodzących ze sprawozdań finansowych za 2020r. podmiotów uznanych za porównywalne, jeśli termin zostanie przedłużony. Natomiast jeśli terminy pozostaną bez zmian można najpierw zbadać i zaraportować wyniki podmiotu powiązanego w oparciu o najświeższe dane, a następnie po publikacji sprawozdań finansowych dokonać ewentualnej korekty.
– Analizy porównawcze mogą zawierać informacje dotyczące podmiotów ponoszących stratę.
– W związku z trudnościami w ocenie sytuacji i wpływu pandemii na zagraniczne gospodarki, aby zapewnić wymagany stopień porównywalności, Wytyczne sugerują aby wykorzystać krajowe dane porównawcze.
– Analiza porównawcza może zostać przeprowadzona na podstawie danych zewnętrznych, z wyłączeniem tych, które pochodzą z okresu, w którym podmiot powiązany ograniczył / nie prowadził działalności w związku z pandemią SARS-CoV-2. Jeżeli podatnik zdecyduje się na przedmiotowe podejście, w celu zapewnienia należytej porównywalności, będzie zobowiązany wyłączyć dane porównawcze z analogicznego okresu lub zastosować korekty porównywalności.
– W trakcie prac nad benchmarkami nie należy powoływać się i wykorzystywać danych z poprzedniego kryzysu finansowego z lat 2008-2009.
– Podmiot powiązany może dokonać analizy rachunku zysków i strat i porównać dane budżetowe z rzeczywistymi, wyłączając koszty ponadnormatywne i nadzwyczajne.