Nowe Rozporządzenie Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z dnia 15 października 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług wymaga od podatników, od 1 października 2020 r., wypełnienia dodatkowych obowiązków ewidencyjnych w pliku JPK V7. Obowiązki te dotyczą wszystkich podatników, którzy są czynnymi podatnikami VAT.
Do dodatkowych obowiązków ewidencyjnych należy zastosowanie specjalnych oznaczeń literowych (kodów), które oznaczają sprzedaż konkretnych towarów lub usług, stosowanie konkretnych rodzajów dokumentów oraz realizację konkretnego rodzaju procedury sprzedaży.
Jeden z obligatoryjnych oznaczeń rodzajów procedur sprzedaży stosowany przez podatników VAT to symbol „TP”. Prawodawca wskazuje, że sprzedawcy mają już obowiązek oznaczać w nowym pliku JPK V7 sprzedaż towarów lub usług, gdzie pomiędzy kupującym i sprzedającym istnieją pewnego rodzaju powiązania.
Natomiast ten przepis odsyła podatnika do art. 23m ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i art. 11a ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Wynika z tego, że powiązania (dla zastosowania oznaczenia TP) oznaczają relacje pomiędzy niżej wymienionymi podmiotami:
- podmioty, z których jeden podmiot wywiera znaczący wpływ na co najmniej jeden inny podmiot lub
- podmioty, na które znaczący wpływ wywiera:
- ten sam inny podmiot lub
- małżonek, krewny lub powinowaty do drugiego stopnia osoby fizycznej wywierającej znaczący wpływ na co najmniej jeden podmiot, lub
- spółką niemającą osobowości prawnej i jej wspólnikami, lub
- podatnikiem i jego zagranicznym zakładem, a w przypadku podatkowej grupy kapitałowej – spółką kapitałową wchodzącą w jej skład i jej zagraniczny zakład.
Zgodnie z tym, co mówi ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych i ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych, przez wyrażenie „wywieranie znaczącego wpływu” rozumie się:
- posiadanie bezpośrednio lub pośrednio co najmniej 25%:
- udziałów w kapitale lub
- praw głosu w organach kontrolnych, stanowiących lub zarządzających, lub
- udziałów lub praw do udziału w zyskach lub majątku lub ich ekspektatywy, w tym jednostek uczestnictwa i certyfikatów inwestycyjnych, lub
- faktyczną zdolność osoby fizycznej do wpływania na podejmowanie kluczowych decyzji gospodarczych przez osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, lub
- pozostawanie w związku małżeńskim albo występowanie pokrewieństwa lub powinowactwa do drugiego stopnia.
Wywieranie znaczącego wpływu na inne podmioty tyczy się również przypadków, gdy osoba fizyczna posiada rzeczywistą zdolność do wpływania na podejmowanie kluczowych decyzji gospodarczych przez osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej.
Podmioty powiązane to nie tylko posiadanie udziałów, prawa głosu czy faktycznego ingerowania w najważniejsze decyzje innych podmiotów. To także pokrewieństwo i powinowactwo, a więc transakcje dokonywane w rodzinie.