Z dniem 1 stycznia 2021r. rozszerzono obowiązek przygotowania dokumentacji cen transferowych, który mówi, że podatnicy muszą przygotować dokumentacje nie tylko wtedy, gdy transakcja zawierana jest z kontrahentem, który ma miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium lub w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową, ale także gdy rzeczywisty właściciel ma miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd w tzw. raju podatkowym, nawet jeśli sam kontrahent posiada polską rezydencję podatkową.
Do powstania takiego obowiązku dokumentacyjnego nie jest konieczne istnienie jakichkolwiek powiązań. W przypadku transakcji dokonywanej z podmiotem niepowiązanym z tzw. raju podatkowego obowiązek dokumentacyjny powstaje, jeśli wartość transakcji przekroczy w danym roku 100 tys. zł., a w przypadku transakcji z podmiotem niepowiązanym lub powiązanym, w ramach której rzeczywistym właścicielem jest podmiot z tzw. raju podatkowego, próg wynosi 500 tys. zł.
Również od dnia 1 stycznia 2021r. dokumentacja cen transferowych dla transakcji z rajami podatkowymi powinna zawierać nowy element jakim jest uzasadnienie gospodarcze transakcji, to znaczy opis spodziewanych korzyści ekonomicznych, w tym także korzyści podatkowych. Takie uzasadnienie powinno zawierać:
- okoliczności, z których wynika obowiązek sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych zgodnie z art. 11o ust. 1 lub 1a ustawy o CIT);
- opis spodziewanych korzyści podatkowych (takich jak np. niepowstanie zobowiązania podatkowego lub odsunięcie jego powstania w czasie) oraz innych, kwantyfikowalnych lub niekwantyfikowalnych, korzyści ekonomicznych (takich jak np. wzmocnienie przewagi konkurencyjnej, zwiększenie udziału w rynku);
- pozostałe przyczyny gospodarcze transakcji.