Zmiany w raportowaniu TPR

  1. Rozszerzenie kategorii transakcji kontrolowanych dotyczących restrukturyzacji

Dotychczas w TPR można było przedstawiać transakcje dotyczące restrukturyzacji w ograniczony sposób. Aczkolwiek nowe zasady wyodrębniają aż 13 kategorii transakcji restrukturyzacyjnych, a to sprawi, że dane o takich transakcjach będą bardziej szczegółowe. Nowe zasady wyodrębniają transakcje restrukturyzacyjne związane m.in. z: wymianą udziałów, zmianą profilu funkcjonalnego, połączeniem, podziałem i przejęciem, przeniesieniem pracowników między podmiotami, leasingiem, zwrotnym transferem wartości niematerialnych i prawnych oraz praw do nich, przeniesieniem działalności gospodarczej generującej straty.

  • Przedmiot transakcji kontrolowanej

Jest to nowe pole w formularzu, w którym podatnicy będą zobowiązani do wskazania w syntetyczny sposób przedmiotu transakcji kontrolowanej. Ta zmiana ma na celu eliminację problemów z interpretacją informacji zwartych w TPR podatnika.

  • Dokładniejsze wartości transakcji

Podatnicy składając TPR za 2020 rok są zobowiązani wskazać wartość danej transakcji w tysiącach (bez miejsc po przecinku).

  • Podatek u źródła

Nowe zasady wskazują na to, że jeśli transakcja kontrolowana podlega opodatkowaniu u źródła, należy podać jej wartość przed potrąceniem podatku.

  • Transakcje finansowe

Nowe zasady dotyczą m.in.:

  • wartości odsetek i wynagrodzenia w przypadku transakcji poręczenia lub gwarancji – od 1 stycznia 2021 r. podatnicy będą prezentować zarówno wartość odsetek otrzymanych i zapłaconych, jak również odsetek należnych i naliczonych (wynagrodzenia należnego i naliczonego). Dotychczas należało w TPR ujmować jedynie kwoty rzeczywiście zapłacone lub otrzymane w danym roku;
  • wartości zadłużenia w przypadku pożyczek i gwarancji – do tej pory, należało wskazywać średnią arytmetyczną wartości zadłużenia z początku i końca raportowanego okresu; teraz wyłącznie wartość końcową.
  • Zmiany w prezentacji wyników analizy cen transferowych przeprowadzonej przy pomocy tzw. innej metody

Jeśli analiza cen transferowych zostanie sporządzona przy pomocy innej metody to podatnik będzie zobowiązany do zaprezentowania bardziej szczegółowych informacji w TPR. To znaczy, że będzie musiał wskazać metodę, dzięki której sporządził taką analizę. Do wyboru będzie miał 7 możliwości: od metod dochodowych, przez metodę majątkową, aż po kombinację kilku metod lub wskazanie zupełnie innej metody. Obowiązkiem podatnika będzie również wskazanie źródła danych, z których korzystał.

  • Kompensaty

W formularzu TPR pojawi się nowe pole, w którym podatnik będzie musiał wskazać jedną z trzech możliwych sytuacji:

  • osiągnięcie mniejszych korzyści uzyskanych w związku z jedną transakcją kontrolowaną jest kompensowane większymi korzyściami uzyskanymi w związku z inną transakcją kontrolowaną, lub
  •  osiągnięcie niższego dochodu w jednym roku obrotowym kompensowane jest wyższym dochodem z trzyletniego okresu obejmującego ten rok obrotowy, lub
  •  brak kompensaty w przypadku danej transakcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.