Oświadczenie o sporządzeniu dokumentacji cen transferowych po nowemu

Wraz ze znowelizowanymi przepisami o cenach transferowych, wprowadzone zostały zmienione zasady składania oświadczenia o sporządzeniu dokumentacji podatkowej. Zmiany te obligatoryjnie obowiązują podatników dokonujących transakcji kontrolowanych od 1.01.2019.

Podmioty powiązane, które są obowiązane do sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych, składają urzędom skarbowym oświadczenie o jej sporządzeniu, w terminie do końca dziewiątego miesiąca po zakończeniu roku obrotowego.

Termin złożenia oświadczenia w urzędzie pozostaje zatem bez zmian – w przypadku roku obrotowego pokrywającego się z rokiem kalendarzowym, termin ten upływa 30 września. Nowością jest jednak, że w oświadczeniu o sporządzeniu lokalnej dokumentacji cen transferowych podmiot powiązany oświadcza nie tylko, że sporządził lokalną dokumentację cen transferowych, ale również że ceny transferowe transakcji kontrolowanych objętych lokalną dokumentacją cen transferowych są ustalane na warunkach, które ustaliłyby między sobą podmioty niepowiązane. Zatem już na poziomie składania oświadczenia podatnik wskazuje, że zawierane przez niego transakcje z podmiotami powiązanymi odpowiadają warunkom rynkowym.

Ponadto o ile w „starych” regulacjach oświadczenie mógł podpisać pełnomocnik spółki, o tyle według nowych zasad oświadczenie podpisuje kierownik jednostki w rozumieniu ustawy o rachunkowości, podając pełnioną przez siebie funkcję. Ponadto ustawodawca wprowadza obowiązek złożenia i podpisania oświadczenia przez każdą z osób uprawnionych do reprezentacji − w przypadku gdy kilka osób spełnia kryteria kierownika jednostki albo nie jest możliwe określenie kierownika jednostki. Nie jest dopuszczalne złożenie oświadczenia przez pełnomocnika.

Zatem wydawać by się mogło, że zmienione przepisy ułatwią życie wielu przedsiębiorcom – ale jak wynika z ich literalnego brzmienia, niekoniecznie tak się stało. W praktyce często zdarza się tak, że podmioty powiązane przed dokonaniem transakcji nie badają jej rynkowości, a zgodnie z nowymi przepisami – zarząd (cały) będzie zobligowany do złożenia oświadczenia, że ceny transakcyjne są ustalone na warunkach rynkowych, co niemal wprost będzie wymuszało na nich opracowanie analizy porównawczej (analizy benchmarkingowej).

Może zatem warto już dziś rozważyć badanie rynkowości transakcji przeprowadzanych między podmiotami powiązanymi?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.