Ceny transferowe – zmiana obowiązków dokumentacyjnych

Od 1 stycznia 2019 obowiązują znowelizowane przepisy dotyczące cen transferowych. Zgodnie z nowymi regulacjami, podatnik, który będzie zobowiązany do opracowania dokumentacji podatkowej, będzie musiał obligatoryjnie poza dokumentacją podstawową, sporządzić analizę danych porównawczych (analizę benchmarkingową).

Nowe przepisy nie różnicują rodzaju dokumentacji lokalnej według przychodów / kosztów za poprzedni rok. Teraz jest to bez znaczenia, jaki wynik osiągnął podatnik. Jeśli transakcje z podmiotami powiązanymi przekraczają ustawowy limit (2 mln zł lub 10 mln zł), dokumentacja podatkowa obejmuje nie tylko elementy starej dokumentacji podstawowej (oczywiście, rozbudowane o nowe wytyczne, np. porównanie do roku poprzedniego, zestawienie konkurencji, a nie tylko jej opis etc.), ale również analizę cen transferowych.

Analiza cen transferowych obejmuje:

  1. analizę porównawczą (analizę benchamarkingową) – czyli analizę danych podmiotów niepowiązanych lub transakcji zawieranych z podmiotami niepowiązanymi lub pomiędzy podmiotami niepowiązanymi uznanych za porównywalne do warunków ustalonych w transakcjach kontrolowanych
  2. analizę zgodności – czyli analizę wykazującą zgodność warunków, na jakich została zawarta transakcja kontrolowana, z warunkami, jakie ustaliłyby podmioty niepowiązane − w przypadku gdy sporządzenie analizy porównawczej nie jest właściwe w świetle danej metody weryfikacji cen transferowych lub nie jest możliwe przy zachowaniu należytej staranności.

Z jednej strony w uzasadnieniu znowelizowanych przepisów ustawodawca musi wprost o ułatwieniach dla podatników, ale w praktyce wychodzi, że niektóre podmioty nie będą miały mniej, ale znacznie więcej obowiązków dokumentacyjnych (wcześniej analizę porównawczą sporządzały tylko te podmioty, których przychody / koszty w rozumieniu ustawy o rachunkowości za poprzedni rok przekraczały równowartość 10 mln EUR, czyli ponad 40 mln zł). Teraz może się okazać, że podmioty znacznie mniejsze (np. osiągające przychody w granicach 3 mln zł –w przypadku zakupu usługi od podmiotu powiązanego o wartości 2 mln zł) muszą opracować dokumentację lokalną obejmującą również analizę porównawczą (choć według starych przepisów z obowiązku dokumentacyjnego byłyby zwolnione).

Czy zatem rzeczywiście jest prościej…?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.