Podatek dochodowy – cashback

Cashback oznacza zwrot pieniędzy na rzecz klienta przez bank, to znaczy że podmiot nabywający jakiś produkt uprawniony jest do uzyskania z tytułu określonych działań zwrotu kwoty pieniężnej (np. 3% zwrotu wydatków za płatności kartą w sklepach spożywczych), przy czym z zasady kwota zwrotu nie przekraczała 760 zł (sprzedaż premiowa).

Dotychczas cashback opodatkowany był według skali podatkowej. Opodatkowanie podatkiem dochodowym leżało zarówno po stronie klienta, jak i banku, przy czym klient banku powinien był wykazać na podstawie otrzymanej z banku deklaracji PIT-8C przychód z innych źródeł w rocznym rozliczeniu podatkowym.

Ponieważ jednak sporną kwestią pozostawał problem, czy cashback jest sprzedażą premiową przedsiębiorcy, czy też nie mieści się w tej kategorii, od 2015 roku opodatkowany on jest ryczałtowo, według stawki 19% – jednakże bez względu na wartość uzyskanego przez klienta zwrotu pieniędzy.

W praktyce oznacza to, że bank pobierze należny podatek dochodowy od zwrotu i o jego kwotę pomniejszy wartość zwrotu na rzecz klienta, ale klient nie będzie zobowiązany ujawnić wartości przychodu w rozliczeniu podatkowym. Banki wykażą świadczenie na druku PIT-8AR, którą wyślą jedynie do urzędu skarbowego.

Ryczałtowe opodatkowanie cashback po pierwsze upraszcza zasady rozliczania podatku dochodowego przez banki, a po drugie ogranicza odpowiedzialność klienta banku za opodatkowanie transakcji..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.