Podatek CIT – wartość początkowa lokalu

Jednym z kosztów uzyskania przychodów jest amortyzacja. Prowadząc działalność gospodarczą w jakiejkolwiek formie – nawet we własnym mieszkaniu można od niego dokonywać odpisów amortyzacyjnych.

Za wartość początkową budynku lub lokalu, wykorzystywanego na cele działalności gospodarczej, uważa się:

  • w razie odpłatnego nabycia – cenę ich nabycia
  • w razie częściowo odpłatnego nabycia – cenę ich nabycia powiększoną o wartość przychodu, określonego jako różnica pomiędzy wartością świadczenia a odpłatnością ponoszoną przez podatnika
  • w razie wytworzenia we własnym zakresie – koszt wytworzenia
  • w razie nabycia w drodze spadku, darowizny lub w inny nieodpłatny sposób – wartość rynkową z dnia nabycia, chyba że umowa darowizny albo umowa o nieodpłatnym przekazaniu określa tę wartość w niższej wysokości.

Poza kategoriami ceny nabycia i kosztu wytworzenia, w lokalu, który jest wynajmowany lub dzierżawiony, wartość początkową można wyliczyć tzw. metodą uproszczoną, polegającą na wymnożeniu ilości m2 przeznaczonych na działalności przez kwotę 988 zł.

Pamiętajmy, że im wartość początkowa wyższa, tym wyższe są odpiosy amortyzacyjne, a tym samym wyższe koszty uzyskania przychodu, pomniejszające podstawę opodatkowania, dzięki czemu zapłacimy niższy podatek CIT.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.