Pisaliśmy ostatnio o zniesieniu obowiązku nałożonego na podatników podatku CIT związanego z korektą kosztów z tytułu nieterminowej zapłaty wraz z dniem 1 stycznia 2016 r. Powstaje jednak pytanie, co powinien zrobić podatnik w tzw. okresie przejściowym?
Na szczęście zapobiega nadinterpretacjom przepis art. 5 ustawy zmieniającej! Jeżeli dłużnik otrzymał fakturę w połowie października i nie uregulował jej w standardowym terminie 30 dni (tj. do połowy listopada 2015r.), musiał wyłączyć ją z kosztów uzyskania przychodów w podatku CIT.
Jeśli następnie dokonał płatności w lutym 2016 r., podatnik ma prawo do zwiększenia kosztów podatkowych za miesiąc luty 2016 r.
Z kolei dłużnik, który otrzymał fakturę w połowie grudnia 2015 r. i nie uregulował jej w standardowym terminie 30 dni (tj. do połowy stycznia 2016r.), nie będzie miał już obowiązku korekty.
Podobnie jeśli dłużnik otrzymał fakturę w połowie listopada 2015 r. i nie uregulował jej w standardowym terminie 30 dni (tj. do połowy grudnia 2015r), musiał wyłączyć ją z kosztów.
Na niekorzyść podatników wpływa fakt, że przepisy przejściowe nie uwzględniają sytuacji podatników, którzy nie mogli zmniejszyć kosztów uzyskania przychodów, więc zwiększyli przychody na podstawie art. 15b ust. 5 ustawy o podatku CIT. Zgodnie z tymi przepisami, podatnicy, którzy nie zapłacili faktury i w danym miesiącu nie ponieśli kosztów podatkowych lub koszty te są niższe od kwoty, o którą powinni je zmniejszyć, wówczas mają obowiązek zwiększyć przychody.