Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami, dla transakcji realizowanych po dniu 1 stycznia 2019 r. podmioty powiązane składają informację o cenach transferowych na formularzu TPR (TPR-C dla osób prawnych oraz TPR-P dla osób fizycznych).
Formularze te zostały opublikowane na stronie Ministerstwa Finasów. Warto w tym miejscu wspomnieć, że sprawozdanie TPR nie jest składane do urzędu skarbowego (jak to ma miejsce w przypadku oświadczenia), ale do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. TPR składa się w wersji elektronicznej.
Osobą odpowiedzialną za złożenie/podpisanie sprawozdania TPR jest zarząd. Sprawozdanie składa się do KAS przez profil zaufany ePUAP.
Formularz TPR jest znacznie bardziej rozbudowany niż jego poprzednik, CIT-TP. Jest to narzędzie, które w sposób skompresowany przedstawia wszystkie informacje na temat podatnika – od wskaźników finansowych (które ze względu na obligatoryjne podanie PKD pozwala natychmiast wskazać potencjalne podmioty do kontroli podatkowej), aż po wyniki analiz benchmarkingowych na wszystkich transakcjach kontrolowanych.
Co więcej, Podatnik powinien zadbać o to, aby treści przedstawione w TPR były tożsame z treścią oświadczenia o sporządzeniu dokumentacji i rynkowości cen transferowych.
Wypełnienie sprawozdanie TPR nie jest jednak zadaniem prostym. Czasami trudno odnaleźć się w gąszczu wszystkich wskaźników finansowych czy metod podatkowych.
Część informacji o sprawozdaniu TPR jest zawarta w Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 21 grudnia 2018 r. w sprawie informacji o cenach transferowych, niemniej z pomocą przychodzi również zestaw pytań i odpowiedzi dotyczących formularza TPR. Obecnie Ministerstwo Finansów opublikowało projekt tychże pytań. Wciąż trwają konsultacje podatkowe dotyczące projektu.