Podmioty powiązane zobowiązane do sporządzenia dokumentacji podatkowej, sporządzają również analizę cen transferowych, czyli benchmark (poza wyjątkami opisanymi w art. 11f i 11g – tzw. bezpieczna przystań podatkowa, safe harbour).
Co do zasady, analizę cen transferowych powinniśmy sporządzać ex ante, ponieważ ma ona wykazać, jakie są warunki rynkowe w momencie zawierania transakcji. Co prawda, jeśli mamy możliwość dokonania porównań wewnętrznych (to znaczy, jeśli dokonujemy podobnych transakcji również z podmiotami niepowiązanymi), analizę możemy sporządzić po zakończeniu transakcji.
Niemniej większość podmiotów musi korzystać z zewnętrznych baz danych ze względu na brak porównywalności transakcji wewnętrznych. W tym przypadku art. 6 Rozporządzenia w sprawie cen transferowych mówi, że do analizy podatnik dołącza wszystkie załączniki w wersji elektronicznej – a co za tym idzie, organ podatkowy będzie miał wgląd, w jakiej dacie dana baza została wyeksportowana.
Stanowisko powyższe potwierdza również Minster Finansów w piśmie z dnia 1 września 2019 r. (analiza porównawcza musi być przygotowana przed rozpoczęciem transakcji).
W związku z tym, że w roku 2020 zasadniczo zmieniają się warunki ekonomiczne (ze wzgledu na ogłoszony stan pandemii oraz skutkujące tym zmiany wskaźników makroekonomicznych), wszystkie podmioty powiązane powinny zaktualizować analizę cen transferowych – nawet jeśli przygotowywały ją w 2019 r.
Tymczasem trudno określić dobór próby badawczej, niemniej praktyka opiera się na korekcie wskaźników rentowności na podstawie dynamiki.