Znowelizowane przepisy o cenach transferowych nakładają na podatników obowiązek sporządzenia dokumentacji dla transakcji o charakterze jednorodnym, które przekroczyły ustawowe limity. Jak jednak odróżnić transakcje jednorodne i czy transakcje można dzielić na tzw. quasi – transakcje?
Rozporządzenie Ministra Finansów z 21 grudnia 2018 r. w sprawie informacji o cenach transferowych w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych mówi, że podmiot składający informację TPR-C może wybrać tę samą pozycję (kategorię transakcji kontrolowanej) w tabeli kilkukrotnie – jeżeli transakcje takie nie są traktowane jako transakcje o charakterze jednorodnym (np. pożyczki otrzymane na różny cel i na różnych warunkach).
A zatem czy taka pożyczka w ogóle będzie podlegała obowiązkowi dokumentacyjnemu?
Ustawa CIT wskazuje, że progi dokumentacyjne są ustalane odrębnie dla każdej transakcji kontrolowanej o charakterze jednorodnym niezależnie od przyporządkowania transakcji kontrolowanej do transakcji towarowych, finansowych, usługowych albo innych transakcji (plus odrębnie dla strony ksoztowej i przychodowej).
Art. 11k ust. 5 Ustawy CIT wyjaśnia, że przy ocenie, czy transakcja kontrolowana ma charakter jednorodny, uwzględnia się:
1) jednolitość transakcji kontrolowanej w ujęciu ekonomicznym oraz
2) kryteria porównywalności określone w przepisach wydanych na podstawie art. 11j ust. 1 pkt 1, oraz
3) metody weryfikacji cen transferowych, o których mowa w art. 11d ust. 1–3, oraz
4) inne istotne okoliczności transakcji kontrolowanej
Najprościej zatem zidentyfikować ową jednorodność, dokonując analizy pełnionych funkcji, angażowanych aktywów oraz ponoszonych ryzyk i zastosowanej metody kalkulacji ceny – jeśli elementy te są tożsame, wówczas mówimy o jednorodnym charakterze transakcji.
Czy pożyczka udzielona na cel inwestycjny oraz cel bieżące jest transakcją jednorodną?
Niestety – tak. Dzielenie transakcji na kilka mniejszych jest możliwy jedynie w przypadku, gdy każda z takich transakcji jednostkowych (np. pożyczki otrzymane na różny cel i na różnych warunkach) przekracza ustawowe limity.
Zatem może się okazać, że sporządzimy dokumentację cen transferowych dla transakcji, którą w sprawozdaniu TPR rozbijemy na quasi transakcje. Ale nie możemy transakcji rozbijać na mniejsze tylko po to, żeby uniknąć obowiązku podatkowego!