Zgodnie z art. 6 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa, „podatkiem jest publicznoprawne, nieodpłatne, przymusowe oraz bezzwrotne świadczenie pieniężne na rzecz Skarbu Państwa, województwa, powiatu lub gminy, wynikające z ustawy podatkowej„.
Jednym z rodzajów danin publicznych są podatki dochodowe, a wśród nich podatek dochodowy od osób prawnych, często mianowany jako podatek CIT (ang. Corporate Income Tax).
Podatek dochodowy od osób prawnych wykazywany w sprawozdaniu finansowym składa się z dwóch części:
- podatek bieżący
- podatek odroczony.
Podatek CIT w części bieżącej obejmuje wartość, wynikającą bezpośrednio z deklaracji CIT-8 – w wysokości należnej właściwemu urzędowi skarbowemu.
Odroczony podatek dochodowy jest znacznie trudniejszym zagadnieniem, wiąże się bowiem z występowaniem różnic przejściowych między podstawą opodatkowania a wynikiem brutto – a więc z odmiennego traktowania kosztów i przychodów podatkowych od kosztów i przychodów bilansowych (rachunkowych, księgowych).
Na łamach naszego bloga postaramy się przybliżyć Wam zagadnienia wyjaśniające, czym jest podatek dochodowy od osób prawnych bieżący oraz jak należy rozumieć odroczony podatek dochodowy.