Handel w Internecie jest tańszy od tradycyjnej formy – sprzedający nie musi ponosić kosztów w postaci najmu lokalu, zużycia energii czy kosztów utrzymania porządku lub ochrony mienia. To z drugiej strony przekłada się bezpośrednio na możliwość niższej ceny dla kupującego.
Czy wiesz jednak, że handlując w sieci, możesz być podatnikiem albo że musisz posiadać kasę rejestrującą?
Podstawowym zagadnieniem jest zrozumienie, czym jest działalność gospodarcza.
Za działalność gospodarczą uważać należy każdą zarobkową działalność handlową, a także działalność zawodową, wykonywaną w sposób zorganizowany i ciągły.
Handel w sieci będzie zatem stanowił działalność gospodarczą, jeśli jednocześnie spełni trzy przesłanki:
- Zarobkowość – mamy z nią do czynienia nie tylko w przypadku osiągania dochodów z działalności, ale – co warte podkreślenia – już w samym zamiarze jego osiągnięcia, a więc każdym działaniu mającym na celu przysporzenie dochodu.
- Zorganizowanie – działalnie w określonej formie prawnej – spółki kapitałowej, spółki osobowej, osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą
- Ciągłość, której z jednej strony nie można utożsamiać z nieskończonością (jak mogłoby wskazywać na to potoczne jej znaczenie), z drugiej – należy traktować ją odmiennie od sporadyczności (niejednokrotnie utożsamianej z kolei z okazjonalnością). Na działalność wykonywaną w sposób ciągły składa się bowiem szereg określonych czynności, których efektem jest osiągnięcie założonego celu.
Pojęcie ciągłości pozostaje jednak niezależne od zagadnienia sezonowości, gdyż działalność sezonowa (np. zbiór truskawek) spełnia przesłanki uznania jej za ciągłą.