Korekta analizy porównywalności

Analiza porównywalności cen transferowych jest dokonywana przez podatników i władze skarbowe, by zweryfikować rynkowość transakcji, odbywających się między jednostkami powiązanymi. Przeprowadzenie analizy cen transferowych to sposób na dokładne porównanie warunków dokonanej transakcji z aktualnymi warunkami rynkowymi. Benchmarking daje pewność, że w podobnych sytuacjach niezwiązane ze sobą podmioty mogłyby zawrzeć transakcję na takich samych warunkach, co podmioty powiązane. W związku z tym, że analiza porównywalności zachowuje swoją ważność przez maksymalnie 3 lata, należy ją poddać aktualizacji.

Istnieje wiele różnych metod przeprowadzania analizy porównywalności. Procedurę analizy porównawczej opracowała Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) – mimo tego, że nie jest ona obowiązkowa dla podatnika, to uważana jest za wartą wykorzystania. Proponowana procedura analizy porównywalności dzieli się na wiele etapów, takich jak:

  • Ustalenie lat objętych analizą porównywalności,
  • Analiza całokształtu okoliczności dotyczących podatnika,
  • Badanie transakcji kontrolowanej i wybór podmiotu porównywanego,
  • Zbadanie istniejących wewnętrznych transakcji porównywalnych,
  • Identyfikacja dostępnych źródeł informacji o zewnętrznych transakcjach porównywalnych i ocena ich wiarygodności,
  • Wybór właściwej metody wyceny transferu,
  • Identyfikacja potencjalnych transakcji porównywalnych,
  • Określenie porównywalności i dokonanie korekty w razie potrzeby,
  • Interpretacja i stosowanie zebranych danych oraz ustalenie wolnorynkowego wynagrodzeń

W takim razie w jakim celu jest dokonywana korekta porównywalności?

Aktualizacja analizy porównywalności wymagana jest co 3 lata, kiedy analiza porównywalności traci swoją ważność. Kolejnym powodem do dokonania korekty porównywalności, może być także zmienna sytuacja gospodarcza, która w znacznym stopniu wpływa na sporządzoną analizę porównywalności. Przykładem może być sytuacja ekonomiczna w 2020 roku. Sytuacja rynkowa, związana z pandemią ma istotny wpływ nie tylko na wyniki w transakcjach, ale także na wykorzystywane dane porównawcze. W tym przypadku stosowanie standardowych strategii do przeprowadzenia analizy porównywalności nie zawsze może być odpowiednim rozwiązaniem, i może skutkować wyciągnięciem nieprawidłowych wniosków.

Jak w takim razie dokonać korekty porównywalności? W niektórych przypadkach, standardowa aktualizacja analizy porównywalności będzie wystarczająca, jednak warto zwrócić uwagę na całokształt rozliczeń. W pozostałych przypadkach, niezbędne może być odpowiednie uzasadnienie. Chcąc z powodzeniem przedstawić jakościowe argumenty, należy się odpowiednio przygotować, zbierając dowody, które popierają nasze stanowisko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.