Podatek CIT budzie wiele wątpliwości wokół zagadnienia kosztów uzyskania przychodu. Jedną z opcji optymalizacyjnych może być zastosowanie tzw. amortyzacji jednorazowej. Podpowiadamy, kiedy możesz z niej skorzystać.
Podatnicy podatku CIT, którzy w roku podatkowym, w którym rozpoczęli działalność (z wyjątkiem tych, którzy zostali utworzeni w wyniku przekształcenia, połączenia lub podziału podatników albo w wyniku przekształcenia spółki lub spółek niemających osobowości prawnej albo przez osoby fizyczne, które wniosły na poczet kapitału nowo utworzonego podmiotu uprzednio prowadzone przez siebie przedsiębiorstwo albo składniki majątku tego przedsiębiorstwa o wartości przekraczającej łącznie równowartość kwoty co najmniej 10 tys. euro) oraz tzw. mali podatnicy (czyli tacy, których wartość przychodów ze sprzedaży w poprzednim roku nie przekroczyła 1,2 mln euro), mogą dokonywać jednorazowo odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych w roku podatkowym, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji, do wysokości nieprzekraczającej w roku kwoty 50 tys. euro łącznej wartości tych odpisów.
Powyższe dotyczy zarówno maszyn, urządzeń, narzędzi i środków transportu, ale nie obejmuje samochodów osobowych.
Podatnik jednorazowo amortyzować może również środki trwałe o niskiej wartości, tzn. nie przekraczającej 3,5 tys. zł . Załóżmy, że przedsiębiorca zakupił zestaw meblowy o wartości 20 tys. zł. Większość księgowych pomyśli – 20 tys. to więcej niż 3,5 tys. i od razu odrzuca możliwość jednorazowego odpisu. Jeśli jednak na fakturze nie będzie widniała jedna pozycja całego zestawu, ale każdy element wyszczególniony będzie oddzielnie.