Są dwie metody określające górną granicę odliczeń w przypadku cienkiej kapitalizacji: nieco zmodyfikowana metoda obliczeń oraz zupełnie nowa metoda – przy czym wybór metody jest uzależniony od woli przedsiębiorcy.
Limit wynikający z metody odliczeń ma zastosowanie nie tylko do podmiotów powiązanych bezpośrednio, ale także pośrednio. Regulacja ta obejmuje nie tylko spółki matki i córki, ale także spółki babki. Kapitał stanowiący podstawę obliczeń stanowi kapitał własny (kiedyś był to tylko kapitał zakładowy, a więc znacznie węższy wycinek źródeł finansowania jednostki).
Proporcja zadłużenia do kapitału wynosi 1:1, przy czym zadłużenie stanowi całość zobowiązań spółki względem wspólnika, a nie jedynie zaległość z tytułu udzielonej pożyczki.
Alternatywna metoda dotyczy z kolei wszystkich odsetek od kredytów i pożyczek, a nie tylko tych od podmiotów powiązanych. Zgodnie z nią do kosztów podatkowych można zaliczyć odsetki do wysokości iloczynu stopy referencyjnej NBP powiększonej o 1,25% i wartości podatkowej aktywów (z wyłączeniem wartości niematerialnych i prawnych), ale tylko do pułapu wyznaczonego przez 50% wartości zysku operacyjnego.