Podatek CIT dla małych przedsiębiorców od 2017 r.

Od 1 stycznia 2017 r. podatek CIT płacony przez małych przedsiębiorców zostanie obniżony z 19 do 15%.

Zgodnie z przyjętymi w tym roku nowymi regulacjami, niższa stawka podatku CIT, która będzie wynosiła 15%, będzie dotyczyła tzw. małych podatników – a więc te podmioty, u których wartość przychodu ze sprzedaży wraz z kwotą należnego podatku od towarów i usług VAT nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym rwnowartości 1,2 mln EUR. Ponadto obniżona stawka podatku CIT będzie obejmowała również podmioty, które rozpoczynają prowadzenie działalność gospodarczej.

Warto także zaznaczyć, iż spod nowych regulacji wyłączone zostały podatkowe grupy kapitałowe.

Większość firm w Polsce to mali i mikro przedsiębiorcy. Zgodnie z szacunkami, obniżony podatek CIT może dotyczyć blisko 90% podatników – co w liczbach daje ok. 400 tys. przedsiębiorstw.

Celem wprowadzenia obniżonej stawki podatku CIT dla małych przedsiębiorców jest wspieranie tej części podatników, dla których utrudnienia w pozyskiwaniu kapitału na inwestycje czy zaburzone warunki konkurencji stanowią główną barierę w prowadzeniu lub rozwijaniu przedsiębiorstwa.

Zatrzymanie części dochodu przez małe przedsiębiorstwa powinno pozytywnie wpłynąć na ich rozwój – umocnić pozycję rynkową i zwiększyć konkurencyjność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.