Podatek CIT i inne podatki: opłata targowa

Dzisiaj zamiast zagadnieniem Podatek CIT poświęćmy naszą uwagą innemu rodzajowi daniny publicznej, a mianowicie opłacie targowej, zaliczanej do tzw. opłat lokalnych.

Opłata targowa została uregulowana przepisami Ustawy o podatkach i opłatach lokalnych – w art. 15 i 16. Jeszcze do 31 grudnia 2016 r. opłata targowa była opłatą obligatoryjną, natomiast wraz z dniem 1 stycznia jej istnienie na terenie danej gminy jest uzależnione od podjęcie przez Radę Gminy (Miasta) uchwały o jej pobieraniu.

Opłatę targową pobiera się od:

  • osób fizycznych
  • osób prawnych
  • jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej,

które dokonują sprzedaży na targowiskach, przy czym pod pojęciem targowiska kryje się nie tylko targowisko miejsce, ale wszelkie miejsce, w którym prowadzona jest sprzedaż.

Opłacie targowej nie podlega sprzedaż, która dokonywana jest w budynkach lub ich częściach. Od opłaty zwalnia się osoby i jednostki, które są podatnikami podatku od nieruchomości – w związku z przedmiotami opodatkowania położonymi na targowiskach.

Opłata targowa dotyczy zatem m.in. osób dzierżawiących / wynajmujących budynki lub pomieszczenia – jeśli sprzedaż dokonywana jest poza budynkiem lub jego częścią (np. sprzedaż choinek w okresie bożonarodzeniowym, sprzedaż na tzw. straganach).

Jeśli chcesz się upewnić, że inkasent słusznie pobiera od Ciebie opłatę targową, skontaktuj się z FY AUDIT – firmą, która pomoże Ci zoptymalizować Twoje podatki i opłaty lokalne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.