Podatek CIT – jakie zmiany czekają nas w przyszłym roku?

Kolejne zmiany, jakie mają objąć  podatników podatku dochodowego od osób prawnych (podatek CIT) obejmują zagadnienia związane z rozliczaniem kosztów pośrednich, modyfikacją wartości środków niskocennych oraz strat z tytułu odpłatnego zbycia wierzytelności.

Znowelizowane przepisy mają określić sposób rozliczania kosztów pośrednich poprzez jednoznaczne powiązanie momentu zaliczenia danego kosztu do kosztów uzyskania przychodu z momentem jego księgowego rozliczenia. Wskutek powyższych regulacji zaliczenie danego kosztu jako kosztu podatkowego nastąpi dopiero  momencie jego rozliczenia w księgach podatnika dla celów rachunkowych. Wpływa to istotnie np. na wszelkiego rodzaju opłaty wstępne (za dzierżawę, umowy leasingowe), które bilansowo dotychczas były rozliczane w czasie, jednakże kosztem podatkowym była jednorazowa kwota w momencie jej poniesienia.

Zmianie ma ulec ponadto limit wartości środków niskocennych. Obecnie do środków trwałych i wartości niematerialanych i prawnych niskocennych, a więc amortyzowanych jednorazowo (jednorazowy koszt uzyskania przychodu) zaliczaliśmy te, których wartość była niższa niż 3,5 tys. zł. Nowelizacja zwiększa ten próg do wartości 5 tys. zł.

Projekt ustawy o podatku CIT zakłada również zmianę przepisów umożliwiających zaliczenie do kosztów uzyskania przychodu straty z tytułu odpłatnego zbycia wierzytelności, która uprzednio była zaliczona do przychodów należnych, poprzez wyeliminowanie z tej straty kwoty nieodliczonego podatku VAT. Projekt zakłada brak możliwości rozliczenia podatku od towarów i usług w kosztach przy sprzedaży wierzytelności poprzez wprowadzenie bezpośredniego zapisu (ponieważ dotychczas nie jest to jednoznacznie uregulowane, niektóre sądy dopuszczały taką możliwość).

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.