Podatek CIT jest regulowany przez ustawę o CIT, która z kolei określa sytuacje, w których dany koszt Podatnik może lub nie zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Czy wiecie, jak jest z odsetkami od pożyczek, które są udzielane pomiędzy podmiotami powiązanymi?
Co do zasady należy pamiętać, że odsetki od pożyczek udzielanych pomiędzy podmiotami powiązanymi nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodów w całości lub w części. Dotyczy o sytuacji, gdy np.
- spółka-siostra udziela pożyczki swojej spółce-siostrze (posiadającej tego samego bezpośredniego udziałowca – według stanu prawnego obowiązującego do 31 grudnia 2014 r., albo posiadającego tego samego bezpośredniego lub pośredniego udziałowca – według stanu prawnego obowiązującego od 1 stycznia 2015 r.);
- wolumen udziałów (akcji) posiadanych w obu spółkach-siostrach przez tego samego udziałowca wynosi co najmniej 25%; wskaźnik ten liczony jest na podstawie liczby praw głosu, jakie przysługują wspólnemu udziałowcowi w związku z posiadanymi w obu spółkach udziałami (akcjami);
- w przypadku komplementariusza spółek komandytowo-akcyjnych, będących stroną umowy pożyczki, wspomniany wskaźnik procentowy uważa się za spełniony bez względu na wielkość jego udziału w spółce.