Podatek odroczony: od czego zależy kierunek różnic?

Wynik finansowy brutto jest różny od wyniku podatkowego (podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym) jednostki, a różnice między tymi dwiema kategoriami przyjmują kierunek dodatni lub ujemny. Ustalenie znaku różnicy wpływa na dalsze wyliczenie podatku odroczonego.

Kierunek różnic (dodatnie, ujemne) jest uwarunkowany relacją wyniku bilansowego (wyniku finansowego brutto) do wyniku podatkowego (podstawy opodatkowania). I tak: jeśli wynik bilansowy jest wyższy od wyniku podatkowego, wówczas mówimy o dodatnich różnicach; jeśli to wynik podatkowy jest wyższy od wyniku księgowego, mamy do czynienia z różnicami ujemnymi.


wynik księgowy > wynik podatkowy ⇒ różnice dodatnie

wynik księgowy < wynik podatkowy ⇒ różnice ujemne


Ponieważ na wynik jednostki wpływ mają dwie determinanty, a mianowicie przychody oraz koszty, dodatnie różnice powstaną wówczas, kiedy przychody księgowe są wyższe od przychodów podatkowych lub kiedy koszty księgowe są niższe od podatkowych kosztów uzyskania przychodu. Odwrotnie, rzecz jasna jest z różnicami ujemnymi: przychody księgowe są niższe od przychodów podatkowych lub koszty księgowe są wyższe od kosztów podatkowych.


przychody księgowe > przychody podatkowe ⇒ różnice dodatnie
koszty księgowe < koszty podatkowe ⇒ różnice dodatnie

przychody księgowe < przychody podatkowe ⇒ różnice ujemne
koszty księgowe > koszty podatkowe ⇒ różnice ujemne


Poza czynnikiem kierunku relacji wyniku księgowego do wyniku podatkowego, różnice dzielimy ze względu na ich czasowość. Kryterium czasu wyodrębnia różnice trwałe i przejściowe, którym już niedługo przyjrzymy się z bliska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.