Sprawozdanie TPR-C dla osób prawnych oraz TPR-P dla osób fizycznych jest nowym narzędziem kontroli organów podatkowych. Poniżej podajemy informacje, kiedy i kto musi złożyć to sprawozdanie.
Po pierwsze sprawozdanie TPR należy złożyć do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej – nie do urzędu skarbowego!
Osobą odpowiedzialną za złożenie/podpisanie sprawozdania TPR jest zarząd (w przypadku spółek prawa handlowego) lub wspólnicy (w przypadku spółek osobowych / działalności gospodarczej). Sprawozdanie składa się do KAS przez profil zaufany ePUAP.
Obowiązek złożenia sprawozdania TPR ciąży na tych podatnikach, którzy:
1. zobligowani są do sporządzenia dokumentacji podatkowej – czyli tych, którzy przekroczyli ustawowe limity oraz nie korzystają ze zwolnienia
2. są zwolnieni ze sporządzenia dokumentacji podatkowej na podstawie art. 11n Ustawy o CIT (analogicznie 23z Ustawy o PIT) – podatnicy ci nie sporządzają dokumentacji, nie składają oświadczenia do urzędu skarbowego, ale przedkładają do Szefa KAS sprawozdanie TPR.
Sprawozdanie TPR dla podatników wymienionych w punkcie 1 i 2 różnią się między sobą wymaganymi elementami – podatnicy zwolnieni składają sprawozdanie nieco prostsze niż podatnicy sporządząjący dokumentację.
Sprawozdania TPR nie składają zatem tylko te podmioty, w których transakcje kontrolowane nie przekroczyły ustawowych limitów.
Jeśli podmiot korzysta ze zwolenienia, jest zobligowany do złożenia TPR, w którym przedstawia informacje o transakcji zwolnionej, obejmujące rodzaj transakcji oraz jej wartość (nie wylicza natomiast wskaźników finansowych oraz nie podaje wartości rynkowych – jak to ma miejsce w przypadku podatników zobligowanych do sporządzenia dokumentacji).
Jeśli masz wątpliwości, czy powienieś sporządzić sprawozdanie TPR, skontaktuj się z nami – chętnie Ci pomożemy rozwiać wszelkie wątpliwości w zakresie cen transferowych.
Ze względu na COVID-19 obowiązek złożenia sprawozdania TPR został wydłużony do 31.12.2020 dla transakcji dokonywanych w okresie 01.01.2019 – 31.12.2019 (oraz o dodatkowe trzy miesiące w przypadku podatników mających tzw. łamany rok podatkowy).