Ulga technologiczna stanowi koszt uzyskania przychodu – Podatnik bowiem może od podstawy opodatkowania odliczyć wydatki poniesione na nabycie nowych technologii, przy czym odliczenia te nie mogą przekroczyć 50% podstawy.
Nowe technologie obejmują wiedzę technologiczną w postaci wartości niematerialnych i prawnych, która umożliwia wytwarzanie nowych lub udoskonalanie wyrobów lub usług).
Jaki warunek należy spełnić, aby skorzystać z tzw. ulgi technologicznej? Konieczne jest nabycie jej w drodze umowy o przeniesienie oraz korzystanie z praw, przy czym ulga ta nie dotyczy wydatków na wytworzenie technologii we własnym zakresie.
Nowa technologia nie może być stosowana na świecie przez okres dłuższy niż 5 lat, co musi zostać potwierdzone niezależną opinią wydaną przez jeden z podmiotów:
- podstawowe jednostki organizacyjne uczelni
- jednostki naukowe PAN
- instytuty badawcze
- międzynarodowe instytuty naukowe
- Polską Akademię Umiejętności,
- inne jednostki, posiadające osobowość prawną i siedzibę na terytorium RP, w tym przedsiębiorców posiadających status centrum badawczo-rozwojowego.
Zwróćmy jednak uwagę, że w przypadku oprogramowania komputerowego nie powinien być liczony od pierwotnej (pierwszej) jego wersji, ale tak naprawdę każda aktualizacja stanowi odrębną technologię.